2018 Judging Results from the 163rd Bloomsburg Fair – 4-H RESULTS

EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H vegetables – Beans; lima
1st – Logan Bittner, Catawissa, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H vegetables – Beans; green
1st – Bethany Martin, Berwick, PA
2nd – Kaylen Martin, Berwick, PA
3rd – Abigail Martin, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H vegetables – Beans; yellow
1st – Abigail Martin, Berwick, PA
2nd – Bethany Martin, Berwick, PA
3rd – Kaylen Martin, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H vegetables – Beets, topped
1st – Logan Bittner, Catawissa, PA
2nd – Mya Lupashinski, Berwick, PA
3rd – Sarah Martin, Sunbury, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H vegetables – Broccoli
1st – Logan Bittner, Catawissa, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H vegetables – Cabbage
1st – Ted Cotner, Bloomsburg, PA
2nd – Brittany E Cotner, Bloomsburg, PA
3rd – Logan Bittner, Catawissa, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H vegetables – Carrots, topped
1st – Logan Bittner, Catawissa, PA
2nd – Daniel Stackhouse-Hensarth, Orangeville, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H vegetables – Celery
1st – Ted Cotner, Bloomsburg, PA
2nd – Brittany E Cotner, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H vegetables – Cucumbers; pickling
1st – Brittany E Cotner, Bloomsburg, PA
2nd – Ted Cotner, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H vegetables – Cucumbers; slicing
1st – Logan Bittner, Catawissa, PA
2nd – Brittany E Cotner, Bloomsburg, PA
3rd – Daniel Stackhouse-Hensarth, Orangeville, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H vegetables – Eggplant
1st – Ted Cotner, Bloomsburg, PA
2nd – Logan Bittner, Catawissa, PA
3rd – Brittany E Cotner, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H vegetables – Kale
1st – Emily Myers, Catawissa, PA
2nd – Brittany E Cotner, Bloomsburg, PA
3rd – Ted Cotner, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H vegetables – Lettuce
1st – Sarah Martin, Sunbury, PA
2nd – Daniel Stackhouse-Hensarth, Orangeville, PA
3rd – Logan Bittner, Catawissa, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H vegetables – Onions; red
1st – Brittany E Cotner, Bloomsburg, PA
2nd – Ted Cotner, Bloomsburg, PA
3rd – Logan Bittner, Catawissa, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H vegetables – Onions; yellow
1st – Ted Cotner, Bloomsburg, PA
2nd – Brittany E Cotner, Bloomsburg, PA
3rd – Logan Bittner, Catawissa, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H vegetables – Peppers; sweet bell
1st – Brittany E Cotner, Bloomsburg, PA
2nd – Logan Bittner, Catawissa, PA
3rd – Ted Cotner, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H vegetables – Peppers; hot, cherry
1st – Ted Cotner, Bloomsburg, PA
2nd – Logan Bittner, Catawissa, PA
3rd – Mya Lupashinski, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H vegetables – Peppers; chili
1st – Wyatt Martin, Catawissa, PA
2nd – Logan Bittner, Catawissa, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H vegetables – Potatoes; white
1st – Logan Bittner, Catawissa, PA
2nd – Brittany E Cotner, Bloomsburg, PA
3rd – Ted Cotner, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H vegetables – Potatoes; red
1st – Kaylen Martin, Berwick, PA
2nd – Abigail Martin, Berwick, PA
3rd – Logan Bittner, Catawissa, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H vegetables – Pumpkins
1st – Bethany Martin, Berwick, PA
2nd – Logan Bittner, Catawissa, PA
3rd – Mya Lupashinski, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H vegetables – Rhubarb
1st – Logan Bittner, Catawissa, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H vegetables – Squash; summer
1st – Logan Bittner, Catawissa, PA
2nd – Joey Bankes, Bloomsburg, PA
3rd – Ted Cotner, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H vegetables – Squash; winter
1st – Joey Bankes, Bloomsburg, PA
2nd – Bethany Martin, Berwick, PA
3rd – Ted Cotner, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H vegetables – Swiss chard
1st – Brittany E Cotner, Bloomsburg, PA
2nd – Logan Bittner, Catawissa, PA
3rd – Mya Lupashinski, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H vegetables – Tomatoes; red slicing
1st – Logan Bittner, Catawissa, PA
2nd – Sheryl Davison, Stillwater, PA
3rd – Bethany Martin, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H vegetables – Tomatoes; green
1st – Ted Cotner, Bloomsburg, PA
2nd – Brittany E Cotner, Bloomsburg, PA
3rd – Joey Bankes, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H vegetables – Tomatoes; cherry
1st – Brittany E Cotner, Bloomsburg, PA
2nd – Mya Lupashinski, Berwick, PA
3rd – Ted Cotner, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H vegetables – Tomatoes; yellow
1st – Joey Bankes, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H vegetables – Gourds; decorative
1st – Ted Cotner, Bloomsburg, PA
2nd – Logan Bittner, Catawissa, PA
3rd – Wyatt Martin, Catawissa, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H vegetables – Vegetable freaks
1st – Abigail Martin, Berwick, PA
2nd – Kaylen Martin, Berwick, PA
3rd – Daniel Stackhouse-Hensarth, Orangeville, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H vegetables – Miscellaneous
1st – Emily Myers, Catawissa, PA
2nd – Logan Bittner, Catawissa, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H vegetables – Market basket-5 or more dsplyd
1st – Emily Myers, Catawissa, PA
2nd – Sheryl Davison, Stillwater, PA
3rd – Kaylen Martin, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H nutrition projects – 3 Cookies from mix w/mix pkg
1st – Wyatt Martin, Catawissa, PA
2nd – Sarah Martin, Sunbury, PA
3rd – Logan Bittner, Catawissa, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H nutrition projects – 3 Miffins from mix w/mix pkg
1st – Logan Bittner, Catawissa, PA
2nd – Emily Myers, Catawissa, PA
3rd – Wyatt Martin, Catawissa, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H nutrition projects – 1 Cake from mix w/mix pkg
1st – Logan Bittner, Catawissa, PA
2nd – Makenzi Pfirman, Catawissa, PA
3rd – Sarah Martin, Sunbury, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H nutrition projects – 14″ X 22″ poster
1st – Logan Bittner, Catawissa, PA
2nd – Katie Carl, Catawissa, PA
3rd – Makenzi Pfirman, Catawissa, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H nutrition projects – Menu selected meal catered
1st – Abigail Martin, Berwick, PA
2nd – Kaylen Martin, Berwick, PA
3rd – Bethany Martin, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H nutrition projects – Documentation meal begn to end
1st – Abigail Martin, Berwick, PA
2nd – Bethany Martin, Berwick, PA
3rd – Kaylen Martin, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H Horticultural Projects – Annuals ageratum
1st – Ted Cotner, Bloomsburg, PA
2nd – Brittany E Cotner, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H Horticultural Projects – Annuals celosia
1st – Ted Cotner, Bloomsburg, PA
2nd – Brittany E Cotner, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H Horticultural Projects – Annuals coleus
1st – Ted Cotner, Bloomsburg, PA
2nd – Brittany E Cotner, Bloomsburg, PA
3rd – Joey Bankes, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H Horticultural Projects – Annuals dahlia
1st – Bethany Martin, Berwick, PA
2nd – Kaylen Martin, Berwick, PA
3rd – Abigail Martin, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H Horticultural Projects – Annuals impatiens
2nd – Samuel Kline, Nescopeck, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H Horticultural Projects – Annuals marigold
1st – Joey Bankes, Bloomsburg, PA
2nd – Kaylen Martin, Berwick, PA
3rd – Sarah Martin, Sunbury, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H Horticultural Projects – Annuals pansy
1st – Joey Bankes, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H Horticultural Projects – Annuals petunia
1st – Joey Bankes, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H Horticultural Projects – Annuals snapdragon
1st – Wyatt Martin, Catawissa, PA
2nd – Sarah Martin, Sunbury, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H Horticultural Projects – Annuals zinnia, small 3 blooms
1st – Joey Bankes, Bloomsburg, PA
2nd – Ted Cotner, Bloomsburg, PA
2nd – Bethany Martin, Berwick, PA
3rd – Brittany E Cotner, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H Horticultural Projects – Annuals zinnia 1 bloom
1st – Brittany E Cotner, Bloomsburg, PA
2nd – Bethany Martin, Berwick, PA
3rd – Sarah Martin, Sunbury, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H Horticultural Projects – Any other annuals
1st – Joey Bankes, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H Horticultural Projects – Perennials chrysanthemums
1st – Bethany Martin, Berwick, PA
2nd – Kaylen Martin, Berwick, PA
3rd – Abigail Martin, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H Horticultural Projects – Perennials daisies
1st – Samuel Kline, Nescopeck, PA
2nd – Joey Bankes, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H Horticultural Projects – Perennials dianthus
1st – Samuel Kline, Nescopeck, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H Horticultural Projects – Perennials roses
1st – Joey Bankes, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H Horticultural Projects – Other perennials
1st – Joey Bankes, Bloomsburg, PA
2nd – Samuel Kline, Nescopeck, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H Horticultural Projects – Houseplants cacti
1st – Mya Lupashinski, Berwick, PA
2nd – Austyn Howard, Millville, PA
3rd – Kaylen Martin, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H Horticultural Projects – Houseplants ferns
1st – Mya Lupashinski, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H Horticultural Projects – Houseplants philodendron
1st – Mya Lupashinski, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H Horticultural Projects – Houseplants african violets
1st – Abigail Martin, Berwick, PA
2nd – Joey Bankes, Bloomsburg, PA
3rd – Bethany Martin, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H Horticultural Projects – Other houseplants
1st – Travis Kline, Nescopeck, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H Horticultural Projects – Dish gardens
1st – Emily Myers, Catawissa, PA
1st – Logan Bittner, Catawissa, PA
2nd – Katie Carl, Catawissa, PA
2nd – Brittany E Cotner, Bloomsburg, PA
3rd – Makenzi Pfirman, Catawissa, PA
3rd – Ted Cotner, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H Horticultural Projects – Terrariums
1st – Jamie Kline, Benton, PA
2nd – Travis Kline, Nescopeck, PA
3rd – Halie Kline, Benton, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H Horticultural Projects – Corsages
1st – Emily Myers, Catawissa, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H Horticultural Projects – Exhibit;flower argmnt;age 13+
1st – Alexis Bennett, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H Horticultural Projects – Exhibit;flower argmnt;under 12
1st – Samuel Kline, Nescopeck, PA
2nd – Joey Bankes, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H Horticultural Projects – Exhibit;christmas greens
1st – Joey Bankes, Bloomsburg, PA
2nd – Brittany E Cotner, Bloomsburg, PA
3rd – Brock Bennett, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H Horticultural Projects – Exhibit;growing bulbs,corms
1st – Joey Bankes, Bloomsburg, PA
2nd – Brock Bennett, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H Horticultural Projects – Exhibit;display any phase herb
1st – Logan Bittner, Catawissa, PA
2nd – Mya Lupashinski, Berwick, PA
3rd – Joey Bankes, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H Horticultural Projects – Exhibit;display any phase hous
1st – Travis Kline, Nescopeck, PA
2nd – Joey Bankes, Bloomsburg, PA
3rd – Mya Lupashinski, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H Horticultural Projects – Exhibit;display phase kitchen
1st – Austyn Howard, Millville, PA
2nd – Mya Lupashinski, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H Horticultural Projects – Exhibit;displ/phase house plts
1st – Bethany Martin, Berwick, PA
2nd – Abigail Martin, Berwick, PA
3rd – Kaylen Martin, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H Horticultural Projects – Exhibit;displ/phase grplntsins
1st – Ted Cotner, Bloomsburg, PA
2nd – Joey Bankes, Bloomsburg, PA
3rd – Mya Lupashinski, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – Clothing & Textile Projects – Sew much fun; apron
2nd – Brittany E Cotner, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – Clothing & Textile Projects – Sew much more;tote/laundry/gym
1st – Brittany E Cotner, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – Clothing & Textile Projects – Knitting; scarf
1st – Austyn Howard, Millville, PA
2nd – Braedan Kline, Nescopeck, PA
3rd – Samuel Kline, Nescopeck, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H arts & crafts projects – Meet the guide in design quill
1st – Laila Brehm, Benton, PA
2nd – Kaylee Steinruck, Benton, PA
3rd – Layla Spofford, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H arts & crafts projects – Line in design wearable item
1st – Laila Brehm, Benton, PA
2nd – Makenzi Pfirman, Catawissa, PA
3rd – Katie Carl, Catawissa, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H arts & crafts projects – Line in design ages 12-14
1st – Emily Myers, Catawissa, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H arts & crafts projects – Line in Design ages 15-18
1st – Kaylee Steinruck, Benton, PA
2nd – Jamie Kline, Benton, PA
3rd – Halie Kline, Benton, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H arts & crafts projects – Crafts text rub print wearabl
1st – Ted Cotner, Bloomsburg, PA
2nd – Brittany E Cotner, Bloomsburg, PA
3rd – Travis Kline, Nescopeck, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H arts & crafts projects – Crafts text rub print other
1st – Alexis Bennett, Bloomsburg, PA
2nd – Joey Bankes, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H arts & crafts projects – Texture block print other
1st – Kaylee Steinruck, Benton, PA
2nd – Jamie Kline, Benton, PA
3rd – David Earnest, Orangeville, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H arts & crafts projects – Texture small quilled item
1st – Kaylee Steinruck, Benton, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H arts & crafts projects – Color other batik item
1st – Emily Myers, Catawissa, PA
2nd – Katie Carl, Catawissa, PA
3rd – Makenzi Pfirman, Catawissa, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H arts & crafts projects – Color in the window cards
1st – Mya Lupashinski, Berwick, PA
2nd – Mya Lamoreaux, ,
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H arts & crafts projects – Color other marbleized item
1st – Kaylen Martin, Berwick, PA
2nd – Bethany Martin, Berwick, PA
3rd – Emily Myers, Catawissa, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H arts & crafts projects – Color opposites-marble paper
1st – Mya Lupashinski, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H arts & crafts projects – Unit I – 1 leather article
1st – Layla Spofford, Bloomsburg, PA
2nd – Merrick Spofford, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H arts & crafts projects – Unit II – 1 leather article
1st – Laila Brehm, Benton, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H arts & crafts projects – Unit 2; decorate cake w/flower
1st – Kaylen Martin, Berwick, PA
2nd – Mya Lamoreaux, ,
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H arts & crafts projects – Unit 2; story about the cake
1st – Kaylen Martin, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H arts & crafts projects – Unit 3; dec stack cake/side de
1st – Mya Lupashinski, Berwick, PA
2nd – Bethany Martin, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H arts & crafts projects – Unit 3; story about cake
1st – Mya Lupashinski, Berwick, PA
2nd – Bethany Martin, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H arts & crafts projects – Candy making; 2 samples
1st – Laila Brehm, Benton, PA
2nd – Layla Spofford, Bloomsburg, PA
3rd – Mya Lupashinski, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H arts & crafts projects – Candy making; paragraph
1st – Mya Lupashinski, Berwick, PA
2nd – Laila Brehm, Benton, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H arts & crafts projects – Quilting; blanket/quilt
1st – Laila Brehm, Benton, PA
2nd – Austyn Howard, Millville, PA
3rd – Layla Spofford, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H arts & crafts projects – Basket with Handles
1st – Laila Brehm, Benton, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H arts & crafts projects – Square Bottom Basket
1st – Merrick Spofford, Bloomsburg, PA
2nd – Layla Spofford, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H arts & crafts projects – Completed Scrapbook ages 15-18
1st – Austyn Howard, Millville, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H arts & crafts projects – Completed projec ages 10-12
1st – Ceirra Earnest, Orangeville, PA
2nd – Bethany Martin, Berwick, PA
3rd – Mya Lupashinski, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H arts & crafts projects – Completed project ages 13-15
1st – Austyn Howard, Millville, PA
2nd – David Earnest, Orangeville, PA
3rd – Kaylen Martin, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H arts & crafts projects – Completed project ages 16-18
1st – Abigail Martin, Berwick, PA
2nd – Jordan Parcell, Millville, PA
3rd – Brock Bennett, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H child care & family relati – Intergenerational Story
1st – Mya Lupashinski, Berwick, PA
2nd – Mya Lamoreaux, ,
3rd – Kaylen Martin, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H child care & family relati – Collectibles/Exh. chosen items
1st – Kaylee Steinruck, Benton, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H child care & family relati – Collectibles/Recordkeeping of
1st – Kaylee Steinruck, Benton, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H child care & family relati – Palatte – Drawing
1st – Alexis Bennett, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H child care & family relati – Sculpture project
1st – Braedan Kline, Nescopeck, PA
2nd – Travis Kline, Nescopeck, PA
3rd – Alexis Bennett, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H child care & family relati – Painting project
1st – Travis Kline, Nescopeck, PA
2nd – Samuel Kline, Nescopeck, PA
3rd – Braedan Kline, Nescopeck, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H child care & family relati – Lamp
1st – Kaylee Steinruck, Benton, PA
2nd – Jamie Kline, Benton, PA
3rd – Ceirra Earnest, Orangeville, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H child care & family relati – Lamp – story
1st – Kaylee Steinruck, Benton, PA
2nd – David Earnest, Orangeville, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H child care & family relati – Journal
1st – Austyn Howard, Millville, PA
2nd – David Earnest, Orangeville, PA
3rd – Ceirra Earnest, Orangeville, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H child care & family relati – 14×22 pstr Intern Experiences
1st – David Earnest, Orangeville, PA
2nd – Travis Kline, Nescopeck, PA
3rd – Ceirra Earnest, Orangeville, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H child care & family relati – Completed project
1st – Kaylen Martin, Berwick, PA
2nd – Abigail Martin, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H child care & family relati – Day camp project
1st – Abigail Martin, Berwick, PA
2nd – David Earnest, Orangeville, PA
3rd – Kaylen Martin, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H child care & family relati – Food Item
1st – Bethany Martin, Berwick, PA
2nd – Emilee Bickert, Catawissa, PA
3rd – Mya Lupashinski, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H child care & family relati – 14″ by 22″ Poster
1st – Bethany Martin, Berwick, PA
2nd – Mya Lamoreaux, ,
3rd – Emilee Bickert, Catawissa, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H child care & family relati – Other Item
1st – Mya Lamoreaux, ,
2nd – Emilee Bickert, Catawissa, PA
3rd – Mya Lupashinski, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H child care & family relati – Food Item
1st – Brandi Patterson, Catawissa, PA
2nd – Kaylee Bickert, Catawissa, PA
3rd – Emilee Bickert, Catawissa, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H child care & family relati – 14″ by 22″ Poster
1st – Mya Lamoreaux, ,
2nd – Mya Lupashinski, Berwick, PA
3rd – Bethany Martin, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H child care & family relati – Other Item
1st – Emilee Bickert, Catawissa, PA
2nd – Mya Lupashinski, Berwick, PA
3rd – Bethany Martin, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H child care & family relati – Food Item
1st – Kaylee Bickert, Catawissa, PA
2nd – Brandi Patterson, Catawissa, PA
3rd – Emilee Bickert, Catawissa, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H child care & family relati – 14″ by 22″ Poster
1st – Kaylee Bickert, Catawissa, PA
2nd – Emilee Bickert, Catawissa, PA
3rd – Brandi Patterson, Catawissa, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H child care & family relati – Other Item
1st – Brandi Patterson, Catawissa, PA
2nd – Kaylee Bickert, Catawissa, PA
3rd – Emilee Bickert, Catawissa, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H child care & family relati – Food Item
1st – Kaylee Bickert, Catawissa, PA
2nd – Brandi Patterson, Catawissa, PA
3rd – Emilee Bickert, Catawissa, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H child care & family relati – Poster
1st – Daniel Stackhouse-Hensarth, Orangeville, PA
2nd – Mya Lamoreaux, ,
3rd – Emilee Bickert, Catawissa, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H child care & family relati – Other Item
1st – Emilee Bickert, Catawissa, PA
2nd – Brandi Patterson, Catawissa, PA
3rd – Kaylee Bickert, Catawissa, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H child care & family relati – Food Item
1st – Mya Lupashinski, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H child care & family relati – 14″ by 22″ poster
1st – Bethany Martin, Berwick, PA
2nd – Mya Lupashinski, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H child care & family relati – Other item
1st – Joey Bankes, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H child care & family relati – Day Camp 1
1st – David Earnest, Orangeville, PA
2nd – Kaylen Martin, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H child care & family relati – Day Camp 2
1st – David Earnest, Orangeville, PA
2nd – Abigail Martin, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H child care & family relati – Day Camp 3
1st – Kaylee Bickert, Catawissa, PA
2nd – Brandi Patterson, Catawissa, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H child care & family relati – Day Camp 4
1st – Kaylee Bickert, Catawissa, PA
2nd – Brandi Patterson, Catawissa, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H child care & family relati – Day Camp 5
1st – Kaylee Bickert, Catawissa, PA
2nd – Brandi Patterson, Catawissa, PA
3rd – Julia Russell, Orangeville, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H individual booth exhibits – Agricultural Projects 8 – 12
1st – Emilee Bickert, Catawissa, PA
2nd – Sophia Hamilton, Danville, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H individual booth exhibits – Agricultural Projects 13 – 18
1st – Austyn Howard, Millville, PA
2nd – Riley Norquest, Berwick, PA
3rd – Madison Shiner, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H individual booth exhibits – Family Living Projects 8 – 12
1st – Kaylee Bickert, Catawissa, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H individual booth exhibits – Family Living Projects 13 – 18
1st – Brandi Patterson, Catawissa, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H individual booth exhibits – Cloverbuds
1st – Andie Gray, Millville, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H individual booth exhibits – Agricultural clubs
1st – Alexis Bennett, Bloomsburg, PA
2nd – Layla Shultz, ,
3rd – Emma Miller, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H individual booth exhibits – County-wide clubs
1st – Brock Bennett, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H individual booth exhibits – Community clubs
1st – Austyn Howard, Millville, PA
2nd – Brittany E Cotner, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H individual booth exhibits – President’s Book
1st – Zoe Shultz, ,
2nd – Brock Bennett, Bloomsburg, PA
3rd – Travis Kline, Nescopeck, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H individual booth exhibits – Vice President’s Book
1st – Madison Shiner, Berwick, PA
2nd – Abigail Martin, Berwick, PA
3rd – David Earnest, Orangeville, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H individual booth exhibits – Secretary’s Book
1st – Kaylen Martin, Berwick, PA
2nd – Bethany Martin, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H individual booth exhibits – Treasurer’s Book
1st – Mya Lupashinski, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H individual booth exhibits – News Reporter Book
1st – Alexis Bennett, Bloomsburg, PA
2nd – Emma Miller, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H individual booth exhibits – Historian Book
3rd – Brittany E Cotner, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H conservation – Spring amphibians
1st – Layla Spofford, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H conservation – Spring build birdhouse
1st – Layla Spofford, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H conservation – Nature Journal
1st – Austyn Howard, Millville, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H conservation – Wildlife Community Exhibit
1st – Austyn Howard, Millville, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H conservation – Hiking journal
1st – Laila Brehm, Benton, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H conservation – Hiking – first aid kit
1st – Layla Spofford, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H conservation – 14×22 Pstr protective places
1st – Layla Spofford, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H conservation – 14×22 Footprints found hiking
1st – Laila Brehm, Benton, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H conservation – 14×22 Pstr type tackle use
1st – Braedan Kline, Nescopeck, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H engineering projects – Other Project Level 1
1st – Laila Brehm, Benton, PA
2nd – Layla Spofford, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H engineering projects – Other project level 4
1st – Logan Bittner, Catawissa, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H engineering projects – Decorative Item
1st – Daniel Stackhouse-Hensarth, Orangeville, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H engineering projects – Other Item
1st – Daniel Stackhouse-Hensarth, Orangeville, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H engineering projects – Beg air pistol member 13 & up
1st – Levi Seigfried, Shickshinny, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H engineering projects – Beg air pistol 12/younger
1st – Ryan Derr, Bloomsburg, PA
2nd – Daniel Seigfried, Shickshinny, PA
3rd – Henry Graves, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H engineering projects – Adv air pistol member 13 & up
1st – Ceirra Earnest, Orangeville, PA
2nd – David Earnest, Orangeville, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H engineering projects – Display any phase of shotgun
1st – Maverick Kramer, Millville, PA
2nd – Walker A Wynings, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H engineering projects – Archery member 13 & older
1st – Julia Russell, Orangeville, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H engineering projects – Workbook leadership
1st – Joey Bankes, Bloomsburg, PA
2nd – Kaylee Steinruck, Benton, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H engineering projects – Green folder leadership
1st – Kaylee Steinruck, Benton, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H engineering projects – Portfolio leadership
1st – Abigail Martin, Berwick, PA
2nd – Kaylen Martin, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H engineering projects – Green folder leadership
1st – Abigail Martin, Berwick, PA
2nd – Kaylen Martin, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H engineering projects – Journal leadership
1st – Alexis Bennett, Bloomsburg, PA
2nd – Riley Norquest, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H engineering projects – Green folder leadership
1st – Alexis Bennett, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H engineering projects – CAT Exhibit
1st – Layla Shultz, ,
2nd – Ceirra Earnest, Orangeville, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H engineering projects – Counselor Exhibit
2nd – Alexis Bennett, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H engineering projects – Lead counselor exhibit
1st – Logan Shultz, ,
2nd – Austyn Howard, Millville, PA
3rd – David Earnest, Orangeville, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H small animals projects – Exhibit phase Scaling Heights
1st – Alexis Bennett, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H small animals projects – Exhibit phase mRabbit project
1st – Madison Shiner, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H small animals projects – Exh phase Learning Horses proj
1st – Ella Shultz, ,
2nd – Grace Seigfried, Shickshinny, PA
3rd – Logan Shultz, ,
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H presentations – 4-h presentation contest jr dv
1st – Bethany Martin, Berwick, PA
2nd – Mya Lupashinski, Berwick, PA
3rd – Joey Bankes, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H presentations – 4-h presentation contest sr dv
1st – Riley Norquest, Berwick, PA
2nd – Sheryl Davison, Stillwater, PA
3rd – Brock Bennett, Bloomsburg, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H presentations – 4-h public speeches sr div
1st – Abigail Martin, Berwick, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H presentations – Presentation/speeches
1st – Raegan Milheim, Berwick, PA
2nd – Marshall Lupashinski, Berwick, PA
3rd – Jamie Bankes, Danville, PA
EDUCATION/4-H/FFA/FCS – 4-H club booths – 4-h club booths
1st – Elsie Bittner, Catawissa, PA
2nd – Donna Bankes, Bloomsburg, PA
3rd – Sue Shuman, Bloomsburg, PA

get ready for your close-up

Professional video production for your business or event.